На допомогу класним                керівникам

2018-2019 навчальний рік

 

 

Календар прав людини

Міністерством освіти і науки України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні розроблено «Шкільний календар прав людини», метою якого є поглиблення знань педагогів з прав людини та зміцнення їхніх умінь і навичок щодо викладання прав людини у шкільному та позашкільному середовищі; надання методичних рекомендацій з правового виховання учнів 1-11 класів, формування їхніх знань з прав людини та підвищення їхньої правової культури. Навчальний посібник призначений для класних керівників, педагогів-організаторів, вихователів груп продовженого дня та ін. У посібнику викладено орієнтовну тематику правознавчих заходів у кожному місяці року для чотирьох вікових категорій – 1–4, 5–7, 8–9 та 10–11 класи.

Даний календар являє собою оновлену спробу зібрати дати, в які люди в усьому світі відзначають права людини; шанується пам’ять борців за права, пригадуються порушення прав людини та святкується надія й радість. Ключові дати були зібрані з даних про Міжнародні дні ООН, визнані НУО, ювілеї історичних подій і дні народження окремих видатних борців за права людини. Список дат не слід розуміти як повний або визначений, скоріше — як відправну точку, і вам пропонується додати свої власні пам’ятні дати.

Календар можна скопіювати і зробити у вигляді плаката, щоб можна було його повісити на стіну для стимулювання початкового інтересу до питань прав людини, тим більше, що він є гарним показником сфер їх охоплення та різноманітності. Запропонуйте людям відповісти на наступні питання: «Чи всі події, зазначені в календарі, щось означають для них? Які місцеві та національні ключові дати ви хотіли б додати?»

Кожна вправа у Главі 2 була визначена як ключова дата. Намір полягає в тому, щоб використовувати календар в якості інструменту для розробки освітньої програми з прав людини на рік. На початку кожного тижня або місяця можна проводити «тематичну» вправу. Наприклад, 3 травня, у Всесвітній день свободи друку, можна виконати вправу «Перша шпальта» або 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства проти жінок, можна виконати вправу «Домашні справ». В якості альтернативи, група, можливо, забажає проявити активність, взявши участь у події або заході, що організовуються іншими організаціями в такі дати, наприклад, відсвяткувати з групою із захисту екології День Землі 22 квітня.

Якщо вам потрібні деякі початкові ідеї для проведення заходів, зверніться до «Довідника заходів» освітнього пакету «Усі різні — усі рівні». За порадами і рекомендаціями з проведення ефективних заходів звертайтеся до Глави 3 «Вживання дій для прав людини» в даному посібнику.

Даний календар має допрацьовуватися відповідно до розуміння прав людини, яке розвивається з кожним роком. Завдання для вас — користувачів даного посібника — це знайти нові способи для святкування прав людини кожного дня.

 

27 січня

День пам’яті жертв Голокосту

27 січня відзначається річниця звільнення в’язнів Аушвіц-Біркенау — найбільшого нацистського табору смерті. В 2005 році Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту, щоб вшанувати пам’ять жертв нацизму.

«Теги для запам’ятовування»

8 лютого

День більш безпечного інтернету

День безпечного Інтернету було засновано Європейською мережею центрів безпечного Інтернету «Insafe» з метою заохочення більш безпечного і відповідального використання онлайн-технологій та мобільних телефонів, особливо серед дітей і молоді.

«Моє життя — не шоу»

12 лютого

День Червоної Руки

До організацій, що підтримують Світову Кампанію Червоної Руки з метою припинення використання дітей-солдатів, належать наступні: «Human Rights Watch», «Amnesty International», Молодіжний Червоний Хрест Німеччини, «Terre des Hommes» і «Plan International».

«Кидання каміння»

21 лютого

Міжнародний день рідної мови

З 1999 року ЮНЕСКО відзначає цей день для заохочення широкої міжнародної підтримки багатомовності і мовного різноманіття, включно зі збереженням мов, що опинилися на межі зникнення.

«Мовний бар’єр»

8 березня

Міжнародний жіночий день

Міжнародний жіночий день (8 березня) є загальносвітовим днем, яким відзначаються економічні, політичні та соціальні досягнення жінок минулого та майбутнього. Вперше Міжнародний жіночий день відзначався в 1911 році. ООН надала статус міжнародного цьому святу у 1975 році.

«Шлях до країни рівності»

12 березня

Всесвітній день боротьби проти кіберцензури

Всесвітній день боротьби проти кіберцензури вперше відзначався 12 березня 2009 року на прохання правозахисних організацій «Репортери без кордонів» (Reporter Without Borders) і «Міжнародної амністії» (Amnesty International).

18 березня

Перші парламентські

Відбулися у Фінляндії в 1917 р.

«Голосувати чи не

голосувати»

21 березня

Всесвітній день поезії

Проголошений ЮНЕСКО (UNESCO) в 1999 р. Мета цього дня полягає в заохоченні людини до читання, писання, видавництва і викладання поезії.

21 березня

Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації

В цей день в 1960 році поліція відкрила вогонь і вбила 69 людей під час мирної демонстрації протесту проти законів апартеїду в Шарпевілі, ПАР. Проголосивши цей день міжнародним, Генеральна асамблея ООН закликала міжнародну спільноту ще раз подвоїти свої зусилля, щоб усунути усі форми расової дискримінації.

«Відповідь расизму»

22 березня

Всесвітній день водних ресурсів

Вперше офіційна пропозиція була внесена на порядок денний №21 Конференції ООН у 1992 році на тему Навколишнього середовища та Розвитку, що відбулась у Ріо-де-Жанейро в Бразилії. Відзначати цей день почали в 1993 році з метою сприяння усвідомленню того, наскільки сильно розвиток водних ресурсів впливає на економічну продуктивність і соціальний добробут.

23 березня

Всесвітній день метеорологів

Всесвітня метеорологічна організація (ВМО). Її діяльність в області метеорології є важливою для забезпечення безпеки продовольства, водних ресурсів і транспорту.

24 березня

Всесвітній день боротьби проти туберкульозу

В цей день в 1882 році лікар Роберт Кох продемонстрував своє відкриття — туберкульозну бацилу — групі лікарів в Берліні. Цей день було проголошено Всесвітньою організацією торгівлі (WHO) офіційним днем ВОЗ в 1992 році.

2-ий вівторок квітня

День рівних зарплат

Проголошений BPW Europe (Організація жінок-підприємців та жінок-спеціалістів)

«Різна заробітна плата»

7 квітня

Всесвітній день здоров’я

Вперше проголошено в 1950 році Всесвітньою Організацією Здоров’я (ВОЗ) для підвищення усвідомлення громадськістю марних страждань і зусиль, необхідних усім для того, аби гарантувати життя і здоров’я людей.

«Хвилиночку!»

8 квітня

Міжнародний день ромів

Цей день був офіційно проголошений в 1990 році з метою відзначення культури

«Доста!»

Дата

Привід

Інформація про подію

Вправа

та етносу ромів і привернення уваги громадськості до проблем з якими стикаються роми. 23 квітня

Всесвітній день книг і авторського права

Відзначенням цього дня ЮНЕСКО прагне сприяти читанню, видавництву та захисту інтелектуальної власності шляхом захисту авторського права. Цей день був вперше відзначений в 1995 році. Він також відомий як Всесвітній день книги.

28 квітня

Всесвітній день охорони праці

Проголошено Міжнародною Організацією Праці (МОП).

1 травня

День міжнародної солідарності трудящих

Також відомий як «Травневий день». Відзначення Міжнародного руху трудящих.

«Переговори з профспілками»

2-га субота травня

Всесвітній день справедливої торгівлі

Проголошений Всесвітньою організацією справедливої торгівлі.

«Увага, ми все бачимо!»

3 травня

Всесвітній день свободи преси

Проголошений ЮНЕСКО в 1993 році з метою сприяння свободі преси у світі і визнання того, що вільна, плюралістична і незалежна преса є незамінним елементом будь-якого демократичного суспільства.

«Перша шпальта»

5 травня

День Європи (Рада Європи)

Щорічне святкування миру та єдності в Європі. Існують два різні визначення Дня Європи. 5 травня як день заснування Ради Європи і 9 травня як день народження Європейського Союзу.

«Всі рівні — всі різні»

8 травня

Всесвітній День Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

Всесвітній День Червоного Хреста пам’ятає та визнає зусилля національних товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця у всьому світі.

«Бінго!»

8-9 травня

Дні пам'яті та примирення тих, хто загинув під час Другої світової війни.

Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в 2004 році, присвячений пам’яті жертв Другої Світової війни.

«Теги для запам’ятовування»

15 травня

Міжнародний день сім'ї

Проголошений у 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН для привернення уваги до проблем сім’ї.

«Робота та діти»

15 травня

Міжнародний день відмови від несення військової служби з релігійних міркувань

Проголошений Міжнародними противниками війни для поширення ідей щодо ненасильницьких дій проти причин війни і підтримання та об’єднання людей по всьому світу, які відмовляються брати участь у війні чи підготовці до воєнних дій.

17 травня

Міжнародний день боротьби з

Об’єднана програма Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ/СНІД (UNAID).

«Поговоримо про секс!»

Дата

Привід

Інформація про подію

Вправа

гомофобією та транс фобією

Координується в партнерстві з паризьким Комітетом Міжнародного дня боротьби проти гомофобії та трансфобі.

17 травня

Всесвітній день інформаційного суспільства

Проголошений ООН у 2005 році з метою привернення уваги світової громадськості до суспільних проблем, викликаних появою Інтернету і новітніми технологіями. Також має на меті знизити цифрову нерівність.

«Вплив Інтернету»

21 травня

Всесвітній день боротьби з тероризмом

Міжнародний день боротьби з тероризмом. Має на меті боротьбу з усіма видами тероризму і насильства. Він був започаткований в Індії, тому що «тисячі молодих людей заманюють в терористичні табори та організації кожного року».

«Тероризм»

21 May

Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку

Проголошений у 2002 році ООН з метою захисту культурного різноманіття як засобу досягнення процвітання, сталого розвитку і світового мирного співіснування.

«Наше майбутнє»

22 травня

Міжнародний день біологічного різноманіття

Проголошений в 2000 році Генеральною Асамблеєю ООН для привернення уваги до проблеми біо-різноманіття. Цей день спочатку відзначався 29 грудня.

26 травня

Всесвітній день змагань

Організований кожного року міжнародною асоціацією «Спорт для всіх» (TAFISA). Представники громадськості з всього світу змагаються з метою мотивування якомога більшої кількості людей бути фізично активними.

«Спорт для всіх»

28 травня

Європейський день сусідів

Фінансується Радою Європи. Мета — щоб місцеві і соціальні організації зміцнювали місцеві громади шляхом сприяння проведенню вечірок між сусідами та інших подібних заходів.

«Сила квітів»

29 травня

Міжнародний день миротворців ООН

Започаткований в 2002 році ООН з метою вшанування усіх чоловіків та жінок, які брали участь в миротворчих операціях ООН, завдяки високому професіоналізму, відданості і мужності, і вшанувати пам'ять тих, хто загинув в ім’я миру.

31 травня

День боротьби з тютюнопалінням

Започаткований в 1987 році ВОЗ з метою заохочення до 24-годинного утримання від усіх форм тютюнопаління для привернення уваги світової громадськості до поширеного вживання

Дата

Привід

Інформація про подію

Вправа

тютюну і пов’язаних з цим ризиків для здоров’я.

4 червня

Міжнародний день дітей — жертв насильства.

Відзначається з 1982 року для визнання і нагадування людям про страждання багатьох дітей, що стали жертвами фізичного, психологічного чи емоційного насильства, і необхідності захищати права дітей.

«А які в нас альтернативи?»

5 червня

Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Встановлений в 1972 році Генеральною Асамблеєю ООН, щоб привернути увагу громадськості до проблеми збереження і покращення стану навколишнього середовища.

«Нерозлучні друзі. Пальці та долоні»

12 червня

Всесвітній день боротьби за ліквідацію дитячої праці

Міжнародна організація праці встановила перший Міжнародний день боротьби за ліквідацію дитячої праці у 2002 році.

«Історія Ашіка»

17 червня

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою

Проголошений в 1995 році ООН для привернення уваги до необхідності міжнародної співпраці у боротьбі з опустелюванням і наслідками посухи, в тому числі імплементації Конвенції по боротьбі з опустелюванням.

20 червня

Всесвітній день біженців

Проголошений в 2000 році Генеральною Асамблеєю ООН для відзначення 50-ої річниці Конвенції 1951 року про статус біженців.

«Можна увійти?»

23 червня

День державної служби ООН

Започаткований ООН для того, щоб підкресли внесок державної служби в процес розвитку.

26 червня

Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиків й їхнім незаконним обігом

Генеральна Асамблея в 1987 році прийняла рішення відзначати цей день для того, аби зміцнити діяльність і співпрацю для досягнення цілі а саме — існування міжнародної спільноти, вільної від наркотиків.

26 червня

Міжнародний день на підтримку жертв тортур

Проголошений в 1997 році ООН, цей день присвячений боротьбі з тортурами і ефективним застосуванням Конвенції проти тортур та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження та покарання 1984 року. Цей день вперше відзначили 26 червня 1987 року.

«Чахал проти Велико- британії»

Перша субота липня

Міжнародний день кооперативів

Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в 1992 році. Цей день відзначає сторіччя існування Міжнародного Кооперативного Альянсу, визначаючи кооперативи незамінним фактором

11 липня

Всесвітній день народонаселення

Проголошений в 1989 році Програма Розвитку ООН з метою привернення уваги до нагальності і важливості проблем населення.

18 липня

Міжнародний день Нельсона Мандели

В 2009 році ООН проголосила 18 липня Міжнародним днем Нельсона Мандели на знак визнання внеску колишнього президента ПАР в культуру миру і свободи.

«Героїні та герої»

2 серпня

Міжнародний день пам’яті жертв геноциду ромів і сінтів

Ця дата відзначає ліквідацію так званого «Сімейного концтабору циган», коли нацисти вбили майже три тисячі чоловіків, жінок та дітей в газових камерах Біркенау в ніч з 2 на 3 серпня 1944 року.

6 серпня

День Хіросіми

Цей день вшановує пам'ять жертв першої атомної бомби, скинутої на Хіросіму у Японії в 1945 році.

9 серпня

Міжнародний день корінних народів світу

Проголошений в 1994 році Генеральною Асамблеєю з метою сприяння і захисту прав корінних народів світу.

«Макаї- китобої»

12 серпня

Міжнародний день молоді

Встановлений в 1999 році ООН з метою привернення уваги до проблем молоді у всьому світі.

«Наше майбутнє»

23 серпня

Міжнародний день пам’яті жертв работоргівлі та її ліквідації

День встановлений ЮНЕСКО у зв’язку з трансатлантичною работоргівлею. Присвячений повстанню 23 серпня 1791 року, коли раби Санто-Домінго на Карибських островах організували бунт, що зрештою призвів до Гаїтянської революції і сприяв руху за права людей.

«Хронологія»

Європейський день пам’яті жертв сталінізму і нацизму

Встановлений Європейським Парламентом в 2008 році.

8 вересня

Міжнародний день грамотності

Проголошений ЮНЕСКО і вперше відзначався в 1966 році. Мета полягає у висвітленні важливості грамотності серед окремих осіб, громади та суспільства.

«Освіта для всіх?»

15 вересня

Міжнародний день демократії

Проголошений у 2007 році ООН.

«Узи співпраці»

19 вересня

День виборчого права

День, коли у 1893 році жінкам було надано право голосу Новою Зеландією. Це перша країна, що поширила універсальне виборче право.

«Електро-станція»

21 вересня

Міжнародний день миру

Проголошено у 1981 році Генеральною Асамблеєю ООН і відзначається як день

 

всесвітнього перемир’я та відмови від насильства, а також звернення до всіх держав та народів вшановувати припинення воєнних дій протягом цього Дня.

28 вересня

День права знати

Засновано захисниками доступу до інформації по всьому світу. Вперше відзначався в 2003 році для підвищення обізнаності про право кожної людини на доступ до державної інформації.

«На сходинках»

1-ий понеділок жовтня

Всесвітній день Хабітат (міста без трущоб)

Цей день був заснований Організацією Об'єднаних Націй. Вперше він відзначався у 1986 році. Мета цього дня полягає у зверненні уваги до стану наших міст і селищ, а також на базове право людини на відповідне житло.

«Повість про два міста»

2-га середа жовтня

Міжнародний день зменшення наслідків стихійного лиха

Визначений в 2002 році Організацією об’єднаних націй для зміцнення глобальної культури зменшення наслідків природного лиха, включаючи запобігання, пом'якшення і підготовку до наслідків.

«Павутина життя»

1 жовтня

Міжнародний день людей похилого віку

Цей день було засновано в 1990 році Генеральною Асамблеєю для того, щоб підвищити обізнаність про питання, які стосуються літніх людей, і з метою поціновування внеску літніх людей у життя.

1 жовтня

Міжнародний день музики

Започаткований в 1975 році Міжнародною радою з музики з метою поширення музики серед усіх верств суспільства.

2 жовтня

Міжнародний день ненасильства

Міжнародний день ООН про відмову від насильства, що сприяє припиненню насильства через освіту та інформування громадськості. Він припадає на день народження індійського лідера Махатми Ганді.

«Насильство у моєму житті»

5 жовтня

Всесвітній день вчителя

Започаткований у 1994 році ЮНЕСКО з метою підтримки вчителів і гарантії задоволення вчителями потреб майбутніх поколінь.

«Планується оновлення»

7 жовтня

Всесвітній день дій за гідну працю

Започаткований в 2008 році Міжнародною конфедерацією профспілок, це день, коли профспілки у світі виступають за гідну працю.

«Я хочу працювати»

2-гий четвер жовтня

Всесвітній день зору

Всесвітня організація охорони здоров'я: день усвідомлення необхідності звернення уваги міжнародної спільноти

«Змініть свої окуляри»

Дата

Привід

Інформація про подію

Вправа

на сліпоту, порушення зору і реабілітацію людей з вадами зору.

10 жовтня

Всесвітній день проти смертної кари

Вшанування бере свій початок з 2002 року завдячуючи Всесвітній коаліції проти смертної кари.

«Коли настане завтра»

10 жовтня

Всесвітній день психічного здоров’я

Вперше відзначався у 1992 році за ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я.

«Хто я?»

Тиждень, що включає 15 жовтня

Європейський тиждень місцевої демократії

Результат ініціативи Ради Європи, метою якого є поширення знань про місцеву демократію й сприяння ідеї демократичної участі на місцевому рівні.

«Нехай кожен голос буде почутий»

16 жовтня

Всесвітній день продовольства

Проголошений у 1979 році Організацією Об’єднаних Націй з метою підвищення публічної свідомості про світову проблему з продовольством й зміцнення солідарності у боротьбі проти голоду, недоїдання та бідності.

«Зробіть крок вперед»

17 жовтня

Міжнародний день боротьби з бідністю

Проголошений у 1992 році Генеральною Асамблеєю з метою сприяння формування свідомості щодо необхідності знищення бідності та зубожіння в усіх країнах, зокрема, у країнах, що розвиваються.

«Боротьба за багатство та владу»

24 жовтня

День Організації Об'єднаних Націй

Проголошений в 1947 році в день річниці Статуту ООН. День «має бути присвячений донесення до народів світу цілей і досягнень Організації Об'єднаних Націй, а також отримання підтримки для своєї роботи».

24-30 жовтня

Тиждень роззброєння

У 1978 році ООН оголосила Тиждень роззброєння з метою висвітлення небезпеки гонки озброєнь, пропаганди необхідності її припинення й підвищення рівня розуміння громадськістю невідкладних завдань в галузі роззброєння.

25 жовтня

Міжнародний день митців

Міжнародний день художників є рух, що виник в народі. 25 жовтня є днем народження Пікассо.

«Гра з картинками»

3 листопада

Всесвітній день чоловіків

Міжнародний день чоловіків почали відзначати у 1999 році в Тринідаді і Тобаго. Він підтримується ООН. Шанування цього дня спрямоване на зосередженні уваги на здоров’ї чоловіків і хлопчиків, вдосконаленні гендерних відносин, сприянні гендерній рівності і виділенні позитивних чоловічих рольових моделей.

«Шлях до країни рівності»

 

4 листопада

Європейська Конвенція з прав людини

Цього дня у 1950 році було підписано Конвенцію з прав людини.

6 листопада

Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів

Цей день був оголошений ООН в 2001 році для сприяння захисту нашого спільного навколишнього середовища під час збройного конфлікту, коли екосистеми та природні ресурси були зіпсовані на тривалий час після періоду конфлікту, поширившись за межі національних територій і нинішнього покоління.

9 листопада

Міжнародний день проти фашизму та антисемітизму («Кришталева ніч»)

У цей день в 1938 році нацисти почали погром проти євреїв. Єврейські магазини («Ніч розбитих вітрин»). День було визнано Радою Європи.

9 листопада

Падіння Берлінської стіни у 1989 році

Цей день символізує початок руйнуванню бар'єрів між Західною і Східною Європою.

11 листопада

Міжнародний день науки в ім’я миру

Заснований ЮНЕСКО в 2001 році з метою зміцнення громадської обізнаності про роль науки в мирних і усталених суспільствах; сприяє національній та міжнародній солідарності з метою обміну науковими відкриттями між країнами.

16 листопада

Міжнародний день толерантності

Оголошений ЮНЕСКО в 1995 році для підвищення обізненості громадськості щодо небезпеки нетолерантності.

«Віруючі»

18 листопада

День боротьби з торгівлею людьми

Проголошений у 2007 році за рекомендацією Європейського парламенту; це можливість підвищення розуміння необхідності у більш ефективній політиці, спрямованій на запобігання та боротьбу з торгівлею людьми.

20 листопада

Всесвітній день дітей

Проголошений ООН у 1954 році з метою шанування дня всесвітнього братерства та розуміння між дітьми, а також день проведення заходів, що сприяють добробуту дітей у всьому світі.

«Права дитини»

21 листопада

Всесвітній день телебачення

Проголошений ООН у 1996 році з метою стимулювання обміну програмами, що фокусуються на таких питаннях, як мир, безпека, економічний та соціальний розвиток, а також покращення культурного обміну.

«Гра з картинками»

25 листопада

Міжнародний день боротьби за ліквідацію

Активісти серед жінок відзначають                                                                                                                                                              25 листопада як день проти насильства з

насильства над жінками

1981 року. Його було оголошено як День ООН у 1999 році з метою підвищення громадської свідомості та з метою «сказати «Ні!» насильству проти жінок».

29 листопада

Міжнародний день солідарності з палестинськими людьми

Проголошений у 1977 році ООН з метою демонстрації солідарності через організацію виставок з прав палестинського народу чи інших культурних заходів

1 грудня

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

День було оголошено ООН (ВООЗ) в 1988 році на тлі стурбованості у пандемічних пропорціях синдрому набутого імунодефіциту (СНІД).

«Доступ до лікарських засобів»

2 грудня

Міжнародний день боротьби за скасування рабства

Цим днем згадується дата в 1949 році, коли була прийнята Конвенція ООН про припинення торгівлі людьми та експлуатації інших.

3 грудня

Міжнародний день інвалідів

Оголошений у 1992 році ООН з метою підвищення свідомості та надання чинності заходам покращення ситуації по відношенню до людей з вадами, а також надання їм рівних можливостей.

«Шукайте можливості»

5 грудня

Міжнародний день волонтерів в ім’я економічного та соціального розвитку

Проголошений у 1985 році ООН з метою підвищення свідомості про внесок, зроблений волонтерами, тим самим стимулюючи людей в будь-яких сферах життя пропонувати свої послуги в якості волонтерів, як вдома, так і закордоном.

«Де ви стоїте?»

9 грудня

Міжнародний день боротьби з корупцією

Оголошений в 2003 році ООН для поглиблення розуміння проблеми корупції, задля припинення сприйняття корупції як неминучого факту життя, а також визнання її як одну з основних перешкод розвитку.

10 грудня

День прав людини

Усі країни та зацікавлені організації були запрошені Генеральною Асамблеєю ООН у 1950 році відзначити цей день з метою вшанування річниці прийняття Асамблеєю Всесвітньої декларації про права людини у 1948 році.

«Намалюй слово», «Інсценування», «Борці за права»

18 грудня

Міжнародний день мігрантів

Оголошений у 2002 році ООН з метою гарантування поваги прав людини та фундаментальних свобод всім мігрантам.

«3 явища»

20 грудня

Міжнародний день людської солідарності

Ініціатива у боротьбі проти бідності з боку ООН, започаткована у 2005 році з метою святкування нашої єдності у відмінності й стимуляції солідарності у

«Як багато нам потрібно?»

 



Школа - це простір життя дитини; тут вона не готується до життя, а повноцінно живе, і тому вся діяльність навчального закладу відбувається так, щоб сприяти становленню особистості як творця і проектувальника власного життя.



Аналіз роботи методичного об’єднання класних керівників  Василівської ЗОШ І-ІІІст.                                                 за 2017-2018 н.р.

Проблема, над якою працює шкільне методичне об'єднання класних керівників:"Від творчого вчителя до творчого учня  :  удосконалення методів, форм роботи з учнями".

Основні завдання шкільного методичного об'єднання класних керівників:

· підвищення теоретичного, науково-методичного рівня підготовки класних керівників;

· забезпечення виконання єдиних принципових підходів до виховання й соціалізації учнів , формування ціннісних орієнтирів та компетенцій випускника ;

· ознайомлення класних керівників із сучасними виховними технологіями  сучасними формами і методами роботи;

· вивчення, узагальнення та використання передового педагогічного досвіду роботи класних керівників;

· координування планування, організації та педагогічного аналізу виховних заходів класних колективів;

· сприяння становленню й розвитку системи виховної роботи класних керівників.

Функції шкільного методичного об'єднання класних керівників:

· організує колективне планування і колективний аналіз життєдіяльності класних колективів;

· координує виховну діяльність класних колективів та організує їхню взаємодію в педагогічному процесі;

· планує і постійно коригує принципи виховання та соціалізації учнів;

· організує вивчення та запровадження класними керівниками сучасних технологій виховання, форм і методів виховної роботи;

· обговорює соціально-педагогічні програми класних керівників і творчих груп педагогів, матеріалами узагальнення передового досвіду роботи класних керівників, матеріалами атестації класних керівників;

      За період 2017-2018 навчального року було проведено 3 засідання МО, на яких було розглянуто питання планування виховної роботи в класах, опрацьовані основні нормативні документи з виховної роботи,  розглядались питання формування у школярів високої громадянської активності та національної свідомості, вивчалася робота, яку проводили класні керівники з профілактики правопорушень серед підлітків, система роботи з обдарованими дітьми, вивчалися новинки педагагічної літератури та передовий педагогічний досвід. У роботі МО брали участь класні керівники усіх класів – 11 класних керівників : творча група класних керівників 1-4 класів , творча група 5-8 , творча група 9-11 класів

В якості основних форм роботи визначені тематичні засідання методичного об’єднання; участь в роботі педагогічної ради й нарадах при директорові;  огляд класних колективів; відкриті виховні заходи; звіти про роботу; співбесіди, знайомство з новинками методичної літератури тощо.

    Слід відзначити , що класні керівники здійснюють свою діяльність у тісній співпраці з бібліотекарем Ігіною М.М.,  педагогом-організатором Стукан Л.М. В школі склалась добра традиція взаємодопомоги практичної й методичної, взаємовідвідування виховних заходів, спільне їх проведення, принциповий підхід до оцінювання роботи, зацікавленість класних керівників  у спільному обговоренні й реалізації проблем навчально-виховного процесу. В більшості випадків ця співпраця дає позитивні результати й на практиці, в тому числі й при проведенні відкритих виховних заходів, які крім інших мають на меті – удосконалення педагогічної майстерності.

      Протягом навчального року класні керівники працювали над виховною проблемою школи, а саме: «  Формування життєтворчих компетенцій загальнолюдських та національних цінностей – головне завдання сучасної освіти». МО класних керівників продовжувало працювати над виховною програмою « Школа особистісного зростання »З метою національно-патріотичного виховання класним керівникам було рекомендовано провести відкриті виховні заходи, спрямовані на виховання почуття любові до батьківщини, рідного краю, поваги до державних символів.

   Так, класні керівники початкових класів ( Атаманюк Н.І., Мунтян І.О. Мельниченко Л.М., Дудник М.С.) провели акції «Діти –воїнам АТО», « Великодній кошик воїну » до участі у яких залучили батьків. Традиційним у школі  є свято  Осені. Слід відзначити високий методичний рівень заходів ,які проводили зі своїми вихованцми Мельниченко Л.М. , Дудник М.С. « Сходження на зірковий Олімп »

Класний керівник 8 класу Сінчук І.О.  відповідала за проведення заходу до Дня памяті героїв Крут. Захід був проведений у формі тематичної лінійки , з елементами театралізації та використанням ІКТ.

Класний керівник 9 класу Давиденко І.Ф. презентував  виховний захід до Дня захисника України, на якому показали взірцевий виступ рій « Характерники », призери районного етапу патріотичної гри « Джура  «Сокіл»».

Класний керівник 10 класу, педагог-організатор Стукан Л.М., класний керівник 7 класу Питько Т.В.  відповідальною за проведення заходу до Дня вчителя, Свята Масляної , Тематичних лінійок до Дня Соборності України.

Усі класні керівники залучають класні колективи до участі у патріотичних конкурсах та акціях. Так, цього року учні , батьки , громадськість села  взяли активну участь у таких акціях:

· «  Моя школа – рдне коло вчителів і друзів » - привітання вчителів-пенсіонерів з Днем учителя.

· « Маршрути небайдужих сердець : поспішайте творити добро »- допомога людям похилого віку.

· «Обери здоров’я » - просвітницька діяльність волонтерів щодо профілактики ВІЛ, СНІДу, туберкульозу,грипу тощо.

· « Допоможемо зимуючим птахам » - виготовлення та встановлення годівничок.

· « Турбота молоді тобі , Україно» - трудові , екологічні акції щодо благоустрою вулиць села , території школи.

· “Напиши листа солдату” , «Привітай захисника зі святом» - виготовлення листівок до Дня Захисника України, до Дня Збройниї Сил України, до Великодня тощо.

Залучення учнів до акцій патріотичного спрямування не тільки виховує в учнях патріотизм, а й сприяє розвитку почуття гордості за сміливих юнаків, які захищають нашу державу, її цілісність та недоторканність.

       Усі класні керівники мають план виховної роботи, складений за розділами: 1) аналіз роботи за минулий рік; 2) цілі та завдання виховної діяльності; 3) психолого-педагогічна характеристика класу; 4) основні напрями діяльності та справи класного колективу; 5) індивідуальна робота з учнями; 6) основні виховні заходи; 7) робота з батьками; 8) вивчення стану та ефективності виховного процесу в класі, а виховну діяльність здійснюють відповідно до вимог Програми ціннісних орієнтирів

Виходячи з вище зазначеного, слід підсумувати , що робота методичного об’єднання класних керівників у 2017-2018 н.р. проведена на достатньому рівні. Але й були недоліки:

· низький відсоток відвідування класних зборів батьками;

· невчасна здача документації (виховних планів роботи, звітів класних керівників з виховної роботи за І, ІІ семестр);

· не відповідальне ставлення до організації відкритих виховних заходів.

Для вирішення проблем у 2018-2019 н.р. перед членами МО поставлено задачі:

1. Класним керівникам:

1.1. Вдосконалювати роботу за пріоритетними напрямами виховної діяльності;

1.2. Індивідуальну роботу з батьками зробити основним способом взаємодії школи і сім’ї;

1.3. Удосконалити  взаємовідвідування позакласних заходів;

1.4. Висвітлювати свої досягнення з виховної роботи на шкільному сайті.

У наступному навчальному році продовжити роботу над реалізацією проблеми : " Від творчого учня до творчого вчителя".

 

 


Визначні дати 2018-2019 навчального року


 

 

Вересень

6.09

155 років від дня народження Дмитра Олександровича Граве (1863–1939). Український математик, педагог, організатор науки, академік АН УСРР, почесний член АН СРСР

9 .09

День фізичної культури і спорту.







190 років від дня народження Льва Миколайовича Толстого. Російський письменник, філософ, просвітитель, публіцист, граф, член-кореспондент і почесний академік Петербурзької академії наук, освітній і громадський діяч

27.09

Всесвітній день туризму

Всесвітній день моря

28.09

100 років від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського, видатного українського педагога-гуманіста, письменника, директора Павлиської середньої школи.
Методичні матеріали до 100-ліття від дня народженння В.О. Сухомлинського

215 років від дня народження Проспера Меріме. Французький письменник, перекладач, сенатор, головний інспектор історичних пам'яток Франції, член Французької академії

30.09

Всеукраїнський день бібліотек

Жовтень

1.10

Міжнародний день музики

7.10

День працівників освіти (в Україні).

 

Міжнародні дні спостереження птахів

 

14.10

Покрова Пресвятої Богородиці. День українського козацтва. День визволення міста Запоріжжя у ІІ світовій війні. День захисника України.

 

21.10

185 років від дня народження Альфреда Нобеля. Шведський інженер-хімік і підприємець, член Лондонського королівського товариства і Шведської академії наук, засновник щорічної міжнародної премії, що присуджується за найважливіші дослідження і відкриття в галузі фізики, хімії, медицини, фізіології, тощо.

 

Міжнародний День шкільних бібліотек.

 

27.10

290 років від дня народження Джеймса Кука. Англійський мореплавець, дослідник, картограф, член Лондонського королівського товариства, капітан Королівських ВМС, керівник трьох навколосвітніх експедицій з дослідження Світового океану

 

28.10

День визволення України від фашистських загарбників

 

31.10

Міжнародний день Чорного моря

 

Листопад

7.11

105 років від дня народження Альбера Камю. Французький письменник, драматург, філософ

 

   

9.11

День української писемності та мови. День Преподобного Нестора літописця Печерського.

 

16.11

Міжнародний день толерантності.

 

18.11

Всесвітній день пам’яті жертв дорожніх аварій 

 

24.11

День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій.  Всеукраїнська акція «Засвіти свічку».


180 років від дня народження Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Український письменник, перекладач, етнограф, педагог, прихильник розвитку національної школи в Україні, викладач Полтавської духовної семінарії

27.11

155 років від дня народження Ольги Юліанівни Кобилянської. Українська письменниця, громадсько-культурна діячка

29.11

240 років від дня народження Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка. Український письменник, громадсько-культурний діяч

30.11

Всесвітній день домашніх тварин

Грудень

1.12

Всесвітній день боротьби зі СНІДом.





105 років від дня народження Георгія Іларіоновича Майбороди. Український композитор, культурний і громадський діяч, класик української оперно-симфонічної музики ХХ ст

 

6.12

День Збройних Сил України. 






105 років
 від дня народження Миколи Михайловича Амосова. Російський та український учений-медик, біокібернетик, письменник, громадський діяч, учасник Другої світової війни, доктор медичних наук, академік НАН України

 

9.12

Міжнародний день пам’яті жертв злочинів геноциду, вшанування їхньої людської гідності і попередження цих злочинів

 

11.12

Міжнародний день гір.

13.12

125 років від дня народження Миколи Хвильового (справж. – Микола Григорович Фітільов). Український письменник, основоположник української прози ХХ ст

14.12

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

19.12

День Святителя Миколая Чудотворця.

22.12

185 років від дня народження Марка Вовчка (справж. – Марія Олександрівна Вілінська). Українська і російська письменниця, перекладач, етнограф, видавець 

24.12

220 років від дня народження Адама Б. Міцкевича. Польський поет, публіцист, перекладач, філософ, діяч національно-визвольного руху Польщі

Січень

1.01

Новий рік

7.01

Різдво Христове.

19.01

210 років від дня народження Едгара Алана По. Це видатний американський письменник, який творив  в дусі американського романтизму.

22.01

 

День Соборностi України

27.01

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.

29.01

День пам'ятi Героїв Крут.  

Лютий

2.02

Всесвітній день водно-болотних угідь

3.02

210 років від дня народження Фелікса Мендельсона-Бартольді. Цей німецький композитор-романтик залишив величезну спадщину та мав неабиякий вплив на розвиток музики. Його марш й досі грає на багатьох церемоніях одруження.

8.02

185 років від дня народження Дмитра Менделєєва. Автор періодичного закону хімічних елементів був всебічно розвинений і був відомий не тільки як видатний хімік, але і прославився як талановитий педагог і приладобудівник.

12.02

210 років з дня народження Чарльза Дарвіна. Англійський натураліст, автор теорії і терміна «Природний відбір»

13.02

250 років від дня народження письменника і драматурга І.А. Крилова

14.02

День Святого Валентина.

15.02

455 років від дня народження Галілео Галілея. Незважаючи на те, що вчений широко відомий своїми відкриттями в області астрономії, він є автором безлічі досягнень в області механіки і математики.

 

День пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів та 30-ліття виводу військ з Афганістану.

19.02

 

Всесвітній день китів / Всесвітній день захисту морських ссавців

20.02 

 

День Героїв Небесної Сотні.

21.02 

 

Мiжнародний день рiдної мови.

Березень

8.03  

Мiжнародний жiночий день

9.03

205 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя.

14.03

140 років з дня народження вченого і філософа, автора теорії відносності — Альберта Ейнштейна.



Міжнародний день річок (Міжнародний день дій проти гребель)

18.03

170 років від дня народження російського композитора Н.А. Римського-Корсакова

21.03

Всесвiтнiй день поезiї.



180 років з дня появи на світ піаніста і композитора Модеста Мусоргського.

 









Міжнародний день лісів

22.03

Всесвiтнiй день водних ресурсiв

24.03

525 років від дня народження одного із засновників науки мінералогії - Георгій Агрикола (Георг Павер) німецький вчений епохи Відродження. Одна з найбільш відомих робіт вченого була присвячена виробництву скла.

27.03

 

Мiжнародний день театру.

Квітень

1.04

210 років років від дня народження Миколи Васильовича Гоголя – відомий класик, публіцист, критик, який став автором величних творів

5.04

 

Перша конституція

6.04

День заснування Комунарського району

 

11.04

Мiжнародний день визволення в'язнiв фашистських концтаборiв

12.04

 

Всесвiтнiй день авiацiї i космонавтики

 

80 років від дня народження російського географа Н.М. Пржевальського

16.04

130 років від дня народження Чарлі Чапліна.

21.04 

День довкiлля

22.04

Всесвiтнiй день Землi.

295 років від дня народження німецького філософа Іммануїла Канта

23.04

Всесвiтнiй день книги i авторського права.

455 років від дня народження англійського поета і драматурга В. Шекспіра

26.04

 

День пам’яті Чорнобильської трагедiї

Травень

4.05

Міжнародний день пожежних

8-9.05

 

Днi пам’ятi та примирення

11.05

115 років від дня народження іспанського художника С. Далі

12.05

 

День Матерi

15.05

160 років від дня народження французького фізика П. Кюрі

16.05 

День української вишиванки

18.05

Мiжнародний день музеїв. 










День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу

19.05

 

День пам’яті жертв політичних репресій

20.05

День Європи.





220 років від дня народження французького письменника О. де Бальзака

22.05

160 років від дня народження англійського письменника А. Конан Дойла

24.05

 

День слов'янської писемностi i культури

31.05

 

Всесвiтнiй день боротьби з тютюнопалiнням

 

 



Методична проблема школи на 2016-2017 н.р.

Компетентність особистості – універсальний життєтворчий ресурс освіти ХХІ століття  

Напрям роботи школи:

Школа особистісного зростання      

 

Виховна проблема школи:

Формування життєтворчих компетенцій загальнолюдських та національних цінностей – головне завдання сучасної освіти